Az egészségügyi ágazat fő kihívása napjainkban a szakemberhiány.
Ezen belül kiemelt a radiológus hiány, mely világméretű jelenség, melynek oka egyrészt radiológusok elvándorlása nyugat-európai országokba, másrészt az egyre szaporodó vizsgálati- és képszám. Az intézmények IT kapcsolatának hiánya miatt a vizsgálatok kényszerű ismétlései indokolatlan sugárterhelést okoznak a betegeknek.
A betegek felesleges utaztatása mindkét ország biztosítóinak terheit növeli.
Az izolált működés gátolja a szakmai és tudományos kapcsolatok fejlődését.
A projekt partnerek a fenti problémákkal küzdenek., ezért a két kórház menedzsmentje célul tűzte ki, hogy együttműködnek, segítik egymást.
A feladat a költséghatékony, fenntartható megoldások kidolgozása.
A fejlesztés indokolt, mert az EU célja az egészségügyi ellátásban az e-Health minél magasabb szintű megvalósítása.
Pályázatunk eszköze (célja) a távleletezés harmonizál ezzel.
Általánosságban jellemző, hogy csak viszonylag nagyobb radiológiai intézményben gyűlik össze az a tudásmennyiség, amely a modern képalkotó diagnosztikához szükséges. Tekintettel arra, hogy a szlovák partner kevesebb esetszámmal dolgozó kisebb intézmény, speciális szakterületeken szüksége lehet nagyobb szakmai tapasztalattal rendelkező intézmény munkatársaira, melyre a kialakításra kerülő távleletezési rendszer és a magyar partnerrel kötött hosszú távú megállapodás megteremti a lehetőséget.
Közvetlen célok:
- A térség betegeinek közös ellátása.
- A munkaerőhiány mérséklése.
- egy nagy megyei kórház és egy térségében fontos városi kórház tudás megosztása
- Oktatási és tudomáyos kapcsolatok fejlesztése
Eszköze a partnerek közötti távleletezés.
A távleletezés lehetőségének megteremtése:
- csökkenti a szakemberhiányt
- csökken a várakozási idő
- a két kórház együttműködése segíti az időleges vagy állandó szakemberhiány okozta problémák megszüntetését
- csökkenti a sugárterhelést
- környezetbarát megoldás
Közvetett célok:
- A betegek sugárterhelésének csökkentése
- környezeti negatív hatások minimalizálása
- konzultáció lehetőségének biztosítása
- továbbképzés
- az egészségügyi ellátás minőségének javítása
A projekt hosszú távú hatása:
- A betegbiztonság növelése
- egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása a magasabb szintű ellátáshoz,
- a szakemberek tudásszintje emelkedik
- a partnerek közötti együttműködés kialakul, szorosabbá válik
- a régió más intézményeinek bevonása
- közös kutatások
- oktatás harmonizációja
- határon átnyúló specializáció
- a két térség lakosai sugárterhelésének csökkenése.
A két kórház között elektronikus kapcsolatot hozunk létre és a kórházak infrastruktúráját hardver és szoftver oldalon fejlesztve úgy alakítjuk, hogy a leletek és képalkotó vizsgálatok egymás között küldhetők lehessenek, távleletezés jöhessen létre és a létrehozott képi anyagokat tárolni tudjuk.
A magyar partnernél a jelenleg használt PACS rendszer bővítésére kerül sor, a távleletezés megvalósítása érdekében.
A távleletezés szempontjából fontos a leletező orvos számítógépes munkaállomásának kialakítása, a leletezés csak dedikált monitoron valósulhat meg. Ennek hiányában diagnosztikai információk validitásukat veszhetik. A munkaállomás számítógép esetében a nagy átmeneti memória, videomemória és processzorsebesség lényeges szempont. A projektben három darab fenti feltételeknek megfelelő munkaállomás kerül beszerzésre.
A szlovák partnernél kialakításra kerül a technikai és szoftver eszközök rendszere a kép információ kezelésére, archiválására és kommunikációra. A PACS rendszer – picture archiving and communication system - az STN EN 12052 (DICOM) szabvánnyal összhangban, kapja, továbbítja, tárolja és kikeresi a digitális képeket és a kapcsolódó információkat a betegről többféle multimodális képalkotó forrásokból és az információkat közli a hálózaton keresztül.
Szükséges hogy a PACS össze legyen kapcsolva HL7 alapján a HIS rendszerrel (NIS/HIS – Szlovákiában a Prosoft Košice Promis®), elektronikus kérelmek feldolgozás lehetőségével (DICOM Modality Worklist Management) és a szükség esetén ez külön üzemeltetés lehetőségével. A PACS biztosítja - DICOM formátumban -az engedélyezett és az azonosított felhasználók számára a képi jellegű orvosi dokumentációt és lehetővé teszi ezek információk hálózaton (WAN/Internet) keresztüli küldését és fogadását.
A távleletezés kialakításával az alábbi előnyökre tesznek szert az érdekeltek:
- Megvalósul a „LELET UTAZZON NE A BETEG”
- A TÁVLELETEZÉS a humánerőforrást optimalizálja. A szabad radiológiai kapacitások ésszerű kihasználása mindkét oldalon.
- Szubspeciális értékeléshez való hozzáférés, azaz bizonyos területeken nagyobb jártasságú, licensszel rendelkező radiológus által történő értékelés lehetősége megnyílik mindkét fél számára.
- Határon átnyúló „barátságok” alakulnak ki.
- Erőforrás koncentráció révén költségmegtakarítás érhető el.
- Rövidülő várakozási idő a páciensek számára.
- Szakmai támogatás, konzultáció lehetősége.
- Szakmai együttműködés lehetősége.
- A dolgozók egymástól tanulhatnak, megvalósulhat a „négyszem” elve a másodleletezés révén. Sok esetben a konzultáció lehetősége teremti meg a pontosabb diagnózis felállítását.
Közös fejlesztés:
A projekt közös fejlesztésben valósul meg. A miskolci és királyhelmeci kórház hosszú távú együttműködési megállapodást kötöttek 2016.04.07-én. A pályázat megjelenése után megkezdődött a konkrét projekt terv kidolgozása. A partnerek közösen határozták meg azon feladatokat, melyek stratégiai tervükkel és a pályázati felhívás célkitűzéseivel is összhangban van. Közösen specifikálták a megvalósításhoz szükséges eszközöket, szoftvereket, ami biztosítja, hogy a határ két oldalán egységes, integrált, a két oldalon azonos fejlettségi, minőségi szintű rendszer kerüljön kialakításra.
Közös megvalósítás:
A projekt megvalósítása a partnerek szoros orvosszakmai és informatikai együttműködésében történik. A rendszerek beszerzése után közös képzéseken vesznek részt, közösen, együttműködve vezetik be a rendszert. Egymást tanítva tanulnak a bevont szakemberek.
Közös projektmenedzsment:
A projektmenedzsment szervezetben mind a magyar, mind a szlovák partner részéről vesznek részt alkalmazottak / megbízottak.
Közös finanszírozás:
Közös finanszírozás valósul meg, a pénzügyi eszközök a magyar és szlovák partnerek között 68-32%-ban kerülnek megosztásra.
A megvalósítás fő pillérei:
- A projekt specifikus célja az együttműködés kialakítása a magyar és szlovák partnerek között, a tevékenységek ennek alárendelten, logikai rendben követik egymást.
- Elektronikus kapcsolat az intézmények között
- Megfelelő mennyiségű adattárolásra alkalmas eszköz
- Leletező munkaállomások kialakítása
- a különböző rendszerek (HIS, RIS, PACS) összehangolása
- felhasználók oktatása
- folyamatos képzés, utánpótlás képzése
- projekt utolsó 3-4 hónapja során kerül sor a rendszer éles használatára
- megvalósult fejlesztés rendszeres ellenőrzése
- A projekt határon túli formában történő megvalósításának egyik fő oka az, hogy a két régió közös problémákkal küzd, a gazdasági és egészségügyi trendek nagyon hasonlóak egymáshoz. Ezen kívül a határmenti régiók egészségügyi intézményei a racionális ellátásszervezés megteremtése, a párhuzamosságok megszüntetése során egyre komolyabban számolnak határon túli intézményekkel mint együttműködő partnerekkel. Mind a magyar, mind a szlovák egészségügyi intézmények szakemberei egyre növekvő igényt támasztanak közös programok, és szakmai együttműködés iránt.
- A projekt elősegíti azt, hogy a közeli jövőben egységes ellátási térség alakuljon ki és az egészségügyi szolgáltatások szabadságának útjában lévő korlátok mérséklődjenek. A határon átnyúló kapcsolatok megerősödnek a projekt révén, hiszen fenntartható fejlesztési és hasznosítási struktúrákat hoznak létre, amelyek működnek a projekt megvalósítása után is.
- A projekt az egészségügyi ellátás racionálisabb szervezése, az erőforrás koncentráció a költségcsökkentés, a tapasztalat-, és tudásmegosztás és -felhalmozás révén javíthatja a térség lakosságának egészségi állapotát, ezáltal hozzájárulhat az életminőség javításához.